Wydarzenia
Członkowie
Dyrygentka
Parafia w Łosince
Osiągnięcia
Do słuchania...
Galeria zdjęć
Księga gości


INNE STRONY:
Gmina Narew
Ramonka
Nasz region...
Szkoła w Narwi
Cerkiew.pl

| Strona główna | Kontakt |

 

 

Prezentacja książki o parafii w Łosince

7 lutego 2010roku w Diecezjalnym Centrum Kultury Prawosławnej „Światłość” w Krzywcu odbyła się prezentacja książki pt. Łosinka. Parafia na skraju Puszcze Ladzkiej. Autorami książki są ks. Grzegorz Sosna oraz matuszka Antonina Troc-Sosna. Spotkanie, na które licznie przybyli parafianie parafii w Łosince, przedstawiciele władz samorządowych oraz duchowni, zorganizowane zostało przez Parafię Prawosławną w Łosince oraz Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

Zebranych powitał ks. Jerzy Kos – proboszcz parafii w Łosince. Następnie Pan Sławomir Iwaniuk zaprezentował autorów publikacji oraz ich twórczość, a także wprowadził w tematykę książki. Opowiada ona historię parafii w Łosince, życie mieszkańców naszego regionu, porusza elementy tradycji i folkloru. Podkreślił on, iż rzetelne przygotowanie materiału było możliwe między innymi dzięki dobrze zachowanemu archiwum parafii w Łosince, które stanowi bogatą skarbnicę wiedzy. Głos zabrał redaktor książki Doroteusz Fionik, który powiedział miedzy innymi, że książka o Łosince może stanowić taką małą encyklopedię tej parafii, z której korzystać mogą zarówno młodzi ludzie, jak też osoby starsze. Doroteusz Fionik nawiązał do miejscowości Krzywiec oraz przypuszczalnym istnieniu w Krzywcu cerkwi, z którą związany był kult ikony Opieki Matki Bożej. Obecnie święto to jest bardzo uroczyście obchodzone w parafii w Łosince.

Następnie głos zabrali autorzy książki. Ks. Grzegorz Sosna gorąco podziękował za przybycie wszystkim zebranym oraz za duże zainteresowanie tematyką. Mówił on jak książka powstawała i o tym, że po jej wydaniu docierają do niego nowe materiały. Podkreślił on, iż braki i informacje nie ujęte w książce stanowić mają bodziec dla osób chcących zgłębić jeszcze bardziej historię parafii i dostarczyć nowych faktów historycznych, aby kolejne wydanie książki uzupełnić o nowe dane. Matuszka Antonina Troc-Sosna podziękowała dla proboszcza parafii w Łosince ks. Jerzego Kos, który dostarczał jej olbrzymie ilości materiałów, a także dla Sławomira Iwaniuk i Doroteusza Fionik.

Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski, który wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Narew Eugeniuszem Dudzicz przekazał na ręce autorów podziękowania od władz samorządowych. Wójt podkreślił, że publikacja stanowi solidny fundament wiedzy historycznej o Gminie Narew i materiał do dalszej pracy. Powiedział on, iż Gmina Narew jest bardzo dumna z tak cennej publikacji, a duże zainteresowanie mieszkańców świadczy o jej wielkiej wartości.

Przed publicznością w Krzywcu wystąpił zespół Zaranoczka z Łosinki, który zaśpiewał zebranym kilka skocznych piosenek.

GALERIA ZDJĘĆ

 

 
Wstecz Dalej

WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE